Genel

Kiptaş Fikirtepe’de sahaya iniyor

Fikirtepe’de finansal zorluğa düşen Vartaş ve Anka’nın projelerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iştiraki İller Bankası finansal destek verecek, inşaatları da Kiptaş yapacak. Proje ortaklığı için imzalar atıldı, Kiptaş, 5 Şubat’a kadar sahaya inecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul’un pilot kentsel dönüşüm bölgesi Fikirtepe’nin hızla tamamlanması için çalışmalarını sürdürürken bir yandan da bölgede finansal zorluk çeken şirketlere ortak olmak için görüşmelerini sürdürüyordu.

Finansal zorluk çeken şirketlerin projelerinin tamamlanması ve vatandaşların mağdur olmaması için yapılan ortaklık görüşmelerinde ilk somut adım atıldı. Bakanlığa bağlı İller Bankası ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kiptaş ile Vartaş ve Anka Yapı’nın projeleri için ortaklık kuruldu. Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Bakanı Mehmet Özhaseki’nin de katılımıyla Kiptaş-Vartaş ile Kiptaş-Anka firmaları arasında proje ortaklığı için sözleşmeler imzalandı. Böylece, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın gözetiminde, İller Bankası’nın finansman desteğiyle Kiptaş, Anka ve Vartaş’ın ikişer projesinde inşaata başlayacak. 5 Şubat’ta Fikirtepe’de düzenlenecek temel atma törenine kadar Kiptaş bölgeye adım atmış olacak. Anka ve Vartaş’a yüzde 32 hisse verilecek, sözleşmeler aynı kalacak.

Yeni model hazırlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İller Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Demirtaş, Vartaş ve Anka’nın ikişer adasında bakanlığın gözetiminde İller Bankası ve Kiptaş aracılığı işe işbirliği yapıldığını söyledi. Geçtiğimiz günlerde Bakan Özhaseki’nin katılımıyla imzaların atıldığını belirten Mücahit Demirtaş, Kiptaş ile inşaat şirketleri arasında işlerin nasıl yapılacağına dair anlaşmanın yapıldığını ifade etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İller Bankası ve Kiptaş ortak protokolü ile bir model çalışması yaptıklarını anlatan Demirtaş, “Biz finansmanı sağlıyoruz, inşaatı Kiptaş yapıyor. Fikirtepe’de bu şekilde oldu. Başka bir yerde Kiptaş olmaz, farklı bir firma olabilir” dedi.

Yüzde 30’u aşkın hisse

Kamu olarak tamamlanamayan projelere omuz verdiklerini ifade eden Demirtaş, “Biz finansmanı göze aldık. Projelere Kiptaş logosu asılıp inşaat başlayınca kamu güvencesi nedeniyle satışlar hızlanabilir. Bu durumda satışlardan elde edilecek gelir finansman olarak kullanabilir” diye konuştu. İnşaat firmalarına yaptıkları masraflar karşılığında yüzde 32 hisse verilecek, firmalar projelerini takip edebilecekler.

Sözleşmeler aynı kalacak

FİDEM Başkanı Ercümet Oruç da hak sahiplerinin sözleşmelerini ve Kiptaş’ın işbirliği sonrası oranların düşüp düşmeyeceğini sorduğunu belirterek, “Vatandaşların firmalarla yaptığı sözleşmelerin aynısı geçerli olacak. Oranlar aynı kalacak” dedi. Vartaş’ın ‘Fikirtepe İnatçısı’ olarak da bilinen adasında yıkımların yapıldığını, diğer adada yüzde 80 imza topladığını ifade eden Oruç, Anka’nın da bir adasında inşaatın 24 kat yükseldiğini söyledi. Oruç, Kiptaş’ın bu 4 proje kapsamında yaklaşık 4 bin konut yapacağını belirtti. Oruç, bölgede bakanlığın ortak olması için talepte bulunan bir ada daha bulunduğunu açıkladı.

Vartaş tabelası kalktı

Vartaş İnşaat’ın Kiptaş’la ortaklık yaptığı projeyi kamuoyu ‘Fikirtepe İnatçısı’ olarak tanıyor. 30 bin metrekare alanda tek başına kalan bir bina nedeniyle şirket yıllarca beklemişti. Hak sahibi ile anlaşma yapılınca adada yıkım gerçekleşti ancak adada sular durulmadı. Firmanın finansal sorunları ortaya çıktı ardından Alman ortak Stern 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yatırımdan vazgeçti. Kiptaş ile ortaklığın kurulmasının ardından proje sahasındaki Vartaş tabelaları kaldırıldı.

To Top