Genel

Evde tarihi fırsat!

Gayrimenkul şirketlerinin 15 Temmuz sonrası başlattığı kampanya atağı yoğun ilgi görünce süre yıl sonuna kadar uzadı, kampanyaya katılan şirketler de arttı. ‘Ev almak için doğru zaman’ mesajı veren şirketler, faizi sıfırladı, peşinatı yüzde 5’e kadar çekti.

Gayrimenkul sektörü temsilcileri 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ekonominin çarklarının dönmesi için kampanya atağı başlatmıştı. Önce Emlak Konut GYO, sonra Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYODER) tarafından başlatılan uygun ödeme koşullu kampanyalar konut alıcısından yoğun ilgi gördü. Sadece bir ayda 4 bin 500’ü aşkın ev sahibini buldu. Yaz aylarında konut pazarına hareketlilik getiren ve ev alacak vatandaşa uygun seçenekler sunan kampanyalar yıl sonuna kadar uzadı. Kampanyaya katılan şirket sayısı da 50’yi buldu.

Kampanyalarda ilk adımda peşinatlar yüzde 25’ten yüzde 20’ye çekilirken, 120 ay 0.70 vade oranı ile satış yapılacağı açıklandı. Buna ek olarak şirketler kendi bünyelerinde ödeme planları da sunarak konut alıcının elini rahatlattı. Kimi şirketler peşinatı yüzde 5’e kadar çekerken, 100 aya kadar faizi sıfırlayan şirketler de oldu. Seçimler nedeniyle yaşanan siyasi belirsizlik, jeopolitik gelişmeler ve terör saldırılarına rağmen 2015 yılında tarihi rekor kırılarak ülke genelinde 1 milyon 289 bin konut satıldığını hatırlatan gayrimenkul sektörü temsilcileri 2016’da da benzer bir tablo bekliyor. Darbe girişimine karşın bu yıl da konut satışlarının 2015’in gerisine düşmemesi öngörülüyor.

DARBE ETKİSİ SİLİNDİ

15 Temmuz başarısız darbe girişimi soması konut satışları azalmıştı. Temmuz ayında ülke genelinde yapılan satışları bir önceki aya oranla yüzde 23.4, geçen yıla oranla yüzde 15.8 düşmüştü. Konut sektörünün başlattığı kampanyalar ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile bankaların konut kredi faizlerini düşürmesi işe yaradı. Türkiye genelinde ağustosta 114 bin 751 konut satıldı.

Ağustosta satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 41, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2 artış gösterdi. Ülke genelinde yılın 8 ayında satılan konut satısı 826 bin 893 oldu.

KONUT PAZARI HAREKETLENDİ

KONUT sektöründe yapılan kampanyalar ve faizdeki düşüşe ek olarak yapılan düzenlemelerle de satışları arttırdı. Geçtiğimiz günlerde 150 metrekareden büyük evler için yüzde 18 olan KDVnin yüzde 8’e geçileceği açıklandı. Sonrasında Başbakan Binali Yıldırım da yüzde 75 olan banka kredi kullanma oranının yüzde 80’e çıkarılacağını açıkladı. Yapılan düzenlemelerin inşaat sektörünü olumlu yönde etkilediğini belirten gayrimenkul sektörü temsilcileri, “Tapu harçlarında, KDV i ay içlerinde de gerekli düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Bir de yabancılara mülk satışının artması için Türkiye’den ev alan yabancıya uzun süreli oturma izni ve vatandaşlık verilmesini bekliyoruz” diyor.

Hürriyet

To Top