Haberler

Kiraya verilen evin emlak vergisi var mı?

Meydan Gazetesi’nin yazarlarından Dr. Mehmet Bulut bugünkü yazısında hangi durumlarda emlak vergisi ödenmeyeceğini kaleme aldı. İşte Dr. Mehmet Bulut’un o yazısı…

Emlak vergisi birinci taksiti ödenme süresi geçti. Eğer istisna kapsamında olmanıza rağmen yanlışlıkla emlak vergisi ödediyseniz iade almanız mümkün.

Emlak vergisi yılda iki taksit olarak ödeniyor. Bunlardan birincisi mayıs ayının sonuna kadar, ikincisi ise kasım ayının sonuna kadar ödenmeli. Dolayısıyla ilk taksitin süresi doldu.Bununla birlikte emlak vergisi ile ilgili mayıs ayı başında köşemde paylaştığım yazıdan sonra siz okurlarımızdan bazı sorular geldi. Bunlardan birisi oldukça önemli. Okurlarımızdan Bilge Hanım emekli ve dul bir bayan olduğunu, sahip olduğu 2+1 dairesini kiraya verdiğini ancak yanlışlıkla emlak vergisini ödediğini söylüyor ve ne yapması gerektiğini soruyor.

Emlak vergisi ödememeniz gerekir

Emlak vergisi, bina veya arazinin sahibi, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler tarafından ödeniyor.Bunun yanı sıra bazı kişiler sahip oldukları konutlar için emlak vergisi ödemiyor ve kendilerine sıfır oranlı emlak vergisi uygulanıyor. Emlak vergisi ödemeyecek kişiler şunlar;Geliri sadece emekli aylığından ibaret olanlar ile bunların dul ve yetimleri,Hiçbir geliri olmayan ev hanımları ve işsizler,Gaziler,Engelliler,Şehitlerin dul ve yetimleri.Saydığımız bu kişiler, Türkiye sınırları içinde, brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan, tek konuta sahip iseler emlak vergisi ödemiyorlar.

Vergiyi geri almak için başvurun

Bilge Hanım sorusunda 2+1 büyüklüğündeki evini kiraya verdiğini söylüyor. Büyük ihtimalle bu ev 200 metrekarenin altındadır. Bu sebeple de emekli olduğu sürede sahip olduğu 200 metrekareyi aşmayan tek konutu için emlak vergisi ödenmemesi gerekiyordu. Ancak ödemiş olmanız, vergiyi iade alamayacağınız anlamına gelmiyor.Emekli olduğunuza ve Türkiye’de 200 metrekarenin altında yalnızca bir evinizin olduğuna dair formu doldurup bağlı olduğunuz belediyenin emlak vergisi bölümüne bir dilekçe ile başvurmanız halinde ödediğiniz emlak vergisini iade alabilirsiniz.

EV KİRAYA VERİLİRSE EMLAK VERGİSİ VAR MI?

Soru: Mehmet Bey, ben işsizim ve sahip olduğum evimi işyeri olarak kiraya verdim. Ben de başka bir evde kiracı olarak oturuyorum. Bu durumda emlak vergisi ödemem gerekir miydi? Çünkü mayıs ayında emlak vergisi ödemedim. (Recep A.)

Cevap: Recep Bey, sıfır oranlı vergi uygulanması için (yani emlak vergisi ödememek için) meskende bizzat oturma şartı aranmıyor. Bu nedenle, sahip oldukları tek meskeni kiraya verip, kirada oturanlar da şartları taşımaları kaydıyla indirimli vergi oranından faydalanabiliyorlar. Ayrıca emekli veya işsiz bir kişi, sahibi olduğu tek konutu işyeri olarak kullanılmak üzere kiraya verirse emlak vergisi ödemek zorunda. Dolayısıyla sizin de emlak vergisi ödemeniz gerekiyordu. Bu sebeple ceza indiriminden faydalanmak için hemen bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurmanızda fayda var.

Meydan/ Dr. Mehmet Bulut

To Top