Haberler

Sultanbeyli-Kurtköy Metro Hattı güzergahı kesinleşti!

Sultanbeyli-Kurtköy YHT Metro İstasyonu güzergahı belli oldu. 320 milyon TL’ye mal olması beklenen Sultanbeyli-Kurtköy Hızlı Tren İstasyonu Metro Hattı projesi için başvuru yapıldı…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı Altyapı Projeler Müdürlüğü tarafıdan yapılacak olan Sultanbeyli – Kurtköy Hızlı Tren İstasyonu Metro Hattı için resmi başvuru bakanlığa yapıldı. Proje 320 milyon TL’ye mal olacak.

Sultanbeyli – Kurtköy Hızlı Tren İstasyonu Metro Hattı Projesi, halen inşaatı devam eden Üsküdar – Dudullu – Çekmeköy Metro Hattı’nı Sarıgazi – Sancaktepe – Sultanbeyli yönünde uzatmak amacıyla, proje ve fizibilite çalışmaları tamamlanmış bulunan metro hattını, Sultanbeyli‟den Kurtköy Hızlı Tren İstasyonuna uzatmak üzere planlandı.

Ayrıca planlanan proje kapsamında mevcut Kadıköy – Kartal – Kaynarca Merkez hattı ile yapımı devam eden Kaynarca Merkez – Sabiha Gökçen ve proje ihalesi yapılacak olan Sabiha Gökçen – Kurtköy Hızlı Tren Ġstasyonu Hatlarına ait araçlar için depo alanı da yer alacak.

Planlanan hat ilavesinin tamamlanması ile Üsküdar- Çekmeköy- Sultanbeyli – Kurtköy Hızlı Tren İstasyonu hattı, Kurtköy İstasyonunda Yüksek Hızlı Tren Hattı ile ve yine gelecekte imalatı tamamlanacak olan Sabiha Gökçen Havalimanı – Kurtköy Hızlı Tren İstasyonu hattı vasıtası ile  Marmaray  ve Kadıköy – Kartal -Tuzla Metro Hattı ile de entegre olacak.

Sultanbeyli – Kurtköy Hızlı Tren İstasyonu Metro Hattı proje güzergahı Sultanbeyli İstasyonundan başlayarak Kurtköy Hızlı Tren İstasyonunda son bulacak. Hattın toplam uzunluğu yaklaşık olarak 5,35 kilometre.

To Top